Uluslararası Politikalar Dairesi Başkanlığı Faaliyetler - Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Uluslararası Politikalar Dairesi Başkanlığı Faaliyetler

Karadeniz için Ortak Denizcilik Gündemi (CMA) Yönlendirme GrubuKaradeniz için Ortak Denizcilik Gündemi (CMA) Yönlendirme Grubu ikinci toplantısı video konferans yoluyla 26 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanlığı ve Bakanlığımız temsilcilerinin birlikte katılım sağladığı toplantıda, COVID-19 salgınının Karadeniz Bölgesi'nde mavi ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri ve bu etkilerin ortadan kaldırılmasında CMA'nın potansiyel rolü ve 2020 yılı çalışma takvimi ele alınmıştır.

Avrupa Birliği Programları Kurulu 1. Toplantısı


4 Şubat 2020 tarihinde Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığında AB Programları Kurulunun 1. Toplantısı düzenlenmiş olup toplantıda ülkemizin katılım sağladığı AB programları ile ilgili mevcut durum hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, 2021-2027 döneminde katılım sağlanması öngörülen programlarla ilgili görüş alışverişi yapılmıştır. 

Avrupa Yeşil Mutabakatı Çalışma Grubu Toplantısı


4 Şubat 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığında, Bakanlığımız temsilcilerinin de iştirakiyle Avrupa Yeşil Mutabakatı Çalışma Grubu Toplantısı  düzenlenmiştir. Toplantıda, AB’nin iklim değişikliği ve çevre kirliliğine karşı önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı yeni eylemlerini içeren Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi kavramları tanıtılmış, ilerleyen süreçte AB’nin hayata geçireceği düzenlemelerin AB’ye olan ihracatımıza ve sektörlere yapacağı muhtemel etkiler tartışılmıştır.

IPA III Hazırlıkları Ulaştırma Çalışma Grubu Toplantısı


27 Ocak 2020 tarihinde Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığında IPA III Hazırlıkları kapsamında Bakanlığımız ile bir Çalışma Grubu toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, Bakanlığımızca IPA II döneminde yürütülen projeler, AB ile uyum çalışmaları ve IPA III finansman öncelikleri kapsamında değerlendirilebilecek proje portföyü üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuş, ulaştırma sektörü açısından ülkemizin IPA III dönemindeki kazanımlarını geliştirebilecek tedbirler tartışılmıştır.