Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus MEYER-LANDRUT’un katılımlarıyla ATLAS Projesinin açılış töreni Ankara’da gerçekleştirildi!

Ulaştırma Sektörel Operasyonel Programı (USOP) kapsamında yer alan ve Genel Müdürlüğümüzün nihai faydalanıcısı olduğu “AB Müktesebatına Uyum Sürecinde Türkiye’nin Ulaştırma Mevzuatının Analizi (ATLAS)” Projesinin açılış töreninde kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından ulaştırma sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi.  Sayın  Bakanımız Adil KARAİSMAİLOĞLU,  açılış töreni öncesinde AB ülkelerinin büyükelçilerini çalışma kahvaltısında ağırlayarak, büyükelçilere Türkiye’nin ulaştırma alanındaki politikaları ve gelecek vizyonu hakkında bilgi verdi. Samimi bir ortamda geçen kahvaltının ardından, büyükelçilerle beraber açılış törenine geçen Sayın KARAİSMAİLOĞLU, yaptığı konuşmada; “Proje çıktılarının Bakanlığın gelecek vizyonuna ve AB kurumlarıyla yürütülecek çalışmalara rehber niteliğinde olacağını belirterek başta AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu olmak üzere, AB ile ulaştırma alanında iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını” vurguladı.

USOP kapsamında yürüttüğümüz “AB Müktesebatına Uyum Sürecinde Türkiye’nin Ulaştırma Mevzuatının Analizi” Projesi’nin açılış töreninde Bakanımız Sayın KARAİSMAİLOĞLU’ndan önce sırasıyla Genel Müdürümüz Sayın Burak AYKAN, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sayın Bülent ÖZCAN ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus MEYER-LANDRUT konuşma yaparak projeden beklentilerini ifade ettiler. Ayrıca, Avrupa Komisyonu Ulaştırma ve Hareketlilik Genel Müdürü Sayın Henrik HOLOLEI de bir video mesaj göndererek AB’nin projeye desteğini dile getirdi.

 Sayın AYKAN konuşmasında; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak AB-Türkiye Mali İş Birliği kapsamında birçok başarılı proje yürüttüklerini ifade ederek, yapımı devam eden Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı projesinin bu iş birliğinin en önemli örneklerinden biri olduğunu belirtti. Sayın AYKAN, açılış töreni gerçekleştirilen ATLAS projesinin Bakanlığın geçmiş dönemde yaptığı AB projelerinden farklı olarak ulaştırma mevzuatını tümüyle kapsayacak ilk çalışma olacağını vurguladı. Projenin Bakanlığın gelecek dönemde gerçekleştireceği uyum çalışmalarına rehberlik edeceğini belirten Sayın AYKAN, projenin önemli çıktılarından biri olan “Ulaştırma Mevzuatı Elektronik Bilgi Sistemi (ELIT)” ile uyum çalışmalarının izlenmesinin kolaylaşacağını ve ulaştırma alanında AB ile uyum durumunun güncel bir şekilde tek bir noktadan izlenebileceğini ifade etti.